Integrált térségi gyermekprogramok a Szigetvári Járásban és Szentdénes településen EFOP-1.4.2-16-2016-00013

Projekt neve: „Integrált térségi gyermekprogramok a Szigetvári járásban és Szentdénes településen”

Projekt azonosító: EFOP-1.4.2-16-2016-00013

EFOP-1.4.2-16-2016-00013

A gyerekesély olyan komplex, a járás gyerekeinek a fejlődését szolgáló program, mely a helyi igényekre épülő szolgáltatások nyújtásával kívánja a járásban élő gyerekek helyzetét javítani, a szakemberek leterheltségét csökkenteni, a helyi szakember-kapacitást bővíteni, miközben a program fő céljai közé tartozik a szegény családokban élő gyerekek fokozott támogatása, szocializációjuk elősegítése, a nyújtott szolgáltatásokon keresztül a társadalmi egyenlőtlenségekből fakadó hátrányok kompenzálása, gyermekszegénység és a gyermekek társadalmi kirekesztettségének visszaszorítása. Cél a gyermek fejlődési szükségletein és jogain alapuló, integrált, a szülőket, társszakmákat, intézményeket partnernek tekintő programok, szolgáltatások biztosítása, a rászorulókat támogató szolgáltatás hatékonyságának növelése, kapacitás bővítése.

A fent említett célok elérése érdekében olyan programelemek kerültek megvalósításra, melyek illeszkedtek a kötelezően tervezett 23 tevékenységcsoportba. A projektben a szakemberek számára szervezett képzésen megszerzett tudást nem csak a projektidőszak alatt, hanem a későbbi munkájuk során is alkalmazni tudják, hatékonyabbá téve ezzel a rászorulókat támogató szolgáltatásokat.

A Család- és Gyermekjóléti Központ és Szolgálat szolgáltatásainak bővítése, kiegészítése érdekében IFI klub működtetése valósult meg, ahol tanulássegítéssel, mentálhigiénés foglalkozásokkal, napközis és tematikus programokkal, tanítási szünetekben napközis táborokkal biztosítottak szolgáltatásokat. Az IFI klub nem csak a szigetvári, de vidéki iskolákkal is folyamatos kapcsolatban van, ezért a programokból és szolgáltatásokból a leghátrányosabb helyzetben lévő településen élő gyerekek is részesültnek.

Az előzetes igényfelmérésre alapozva nagy hangsúlyt fektettünk az óvodai fejlesztésre.

A térségben probléma, hogy nincs megfelelő számú szakember, így kapacitáshiány miatt az óvodások nem kapják meg a számukra szükséges fejlesztést. A probléma feloldása érdekében 3 fő óvodai gyógytestnevelés szakirányú továbbképzésen vett részt. A járás óvodáiban dolgozó 25 fő óvodapedagógus  végezte el az „Így tedd rá” című népi játékokra épülő néptánc módszertani képzést, az itt megtanult játékos mozgásfejlesztés a hátrányos helyzetű gyerekek fejlesztésében nyújt majd segítséget számukra. Az óvodákban emellett logopédus, gyermekpszichológus, fejlesztőpedagógus vállalt szerepet a gyerekek fejlesztésében. Hangsúlyos programként jelent meg az óvodákkal való együttműködésben a kalandnap-, illetve bábfoglalkozás-sorozat, a bábelőadások, az óvodai testnevelés.

A tervezés során fontos szempont volt a fenntarthatóság, így a projekt keretein belül megszerzett képesítéssel a 3 óvodai gyógytestnevelő a képzés után el tudja látni ezeket a feladatokat.

Az általános iskolás korosztály számára betervezett programok egyik fő eleme volt a tehetséggondozó és korrepetáló szakkörök művészeti és természettudományi témában. Pályaorientáció keretében szakmatúrákat valósítottunk meg, ahol az iskolás korosztály megismerhette a különböző szakmák jellemzőit, hogy a szerzett ismeretek megkönnyítsék a pályaválasztást. Elkészült egy Pályaorientációs módszertani gyűjtemény, mely olyan feladatokat és módszertani elemeket tartalmaz, ami segítséget nyújt a pedagógusoknak a pályaorientációs foglalkozások megtartásához.

Összeállításra került egy térségi drogprevenciós mintaprogram, mely tartalmazta egy olyan kiadvány összeállítását, amit a járásban dolgozó szakemberek használni tudnak a mindennapi munkájuk során.

Középiskolások számára kortárs önkéntes segítő csoport és ifjúsági klub vezető képzés is indult, és interaktív szemléletformáló program keretében a résztvevő csoportok plakátokat készítettek, melyeket egy kiállítás keretében mutatják be a fiatalok.

A projekt keretein belül a szabadidős programok között megvalósultak napközis és tematikus táborok, közösségi programok, játszónapok, kirándulások, települési klubok.

A program keretében az elődprojektben létrehozott Gyöngyösmelléki Ház tovább működtetése valósult meg 2 fő foglalkoztatásával, tanulószobával

Kedvezményezett: Szigetvár Város Önkormányzata

                            Szigetvári Kultúr- és Zöld Zóna Egyesület

Támogatási összeg: 397.991.444 Ft

A támogatás mértéke: 100%

Projektidőszak: 2017.08.01.–2022.12.31.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hírek, információk és események!